haber Huawei, Android cihazlar için tasarlanmış EROFS Linux dosya sistemini duyurdu

Huawei

Yeniden Huawei
Yönetici
Kurucu
Cihaz
P20 Pro
Bir dosya sistemi, verilerin nasıl saklandığını ve alındığını ana hatlarıyla belirten bir teknolojidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı çeşitte dosya sistemi vardır. Muhtemelen exFAT, F2FS, ext4 gibi dosya sistemlerini duymuşsunuzdur. Bir dosya sistemini diğerine göre seçmek , depolama performansı ve kararlılığı üzerinde büyük etkilere sahip olabilir, bu nedenle karar, cihaz üreticileri tarafından hafifçe alınmaz. Çoğu cihaz üreticisi ext4 gibi popüler, iyi test edilmiş dosya sistemlerine yerleşir, ancak bu şirketlerin alternatiflerle denemeye istekli olmadığı anlamına gelmez. Bu, Huawei'nin EROFS olarak adlandırılan ve bir noktada Android cihazlarda kullanılması amaçlanan açık kaynaklı bir Linux dosya sistemi ile yaptığı şeydir.

Duyuru Huawei mühendis Gao Xiang tarafından yapıldı. EROFS, “Uzatılabilir Salt Okunur Dosya Sistemi” için kısadır. Gelişimin çok erken aşamasında olan EROFS, diğer dosya sistemlerinden farklı bir tasarım yaklaşımını benimseyen ve çoğunlukla performansa ve hıza odaklanan gelişmiş bir sıkıştırma moduna sahiptir. Huawei mühendisleri, EROFS'un disk alanı üzerinde tasarruf ederken diğer salt okunur dosya sistemlerine kıyasla daha iyi disk performansı ve hız sunacağına dair söz veriyor. Hem sunucu donanımı hem de bir Kirin 970 işlemci için duyuru sırasında açıklanan sıkıştırma numaraları çok umut verici. Ne yazık ki, gelişme durumu nedeniyle pek çok bilgi açıklanmadı.

EROFS hala devam eden bir çalışmadır. Son hedefi Android cihazlarına dahil etmektir, ancak Huawei'nin ana bilgisayar Linux çekirdeğine dosya sisteminin dahil edilmesini bile hesaba katana kadar birkaç ay geçmesi muhtemeldir. Tüketici Android cihazlarına gerçekte dahil olmasından söz edersek, bu sayının yıllara kadar arttığını göreceğiz. OEM'lerin cihazlarında F2FS'yi denediğini ve sonradan terk ettiğini gördük. Bu nedenle, EROFS'un benimsenme gerçekte gerçekleşmemesi durumunda şaşırmayın.
 
Üst