İpucu Huawei sistem uygulamalarını kaldırma (MSDOS)

Jackinlove

Usta Üye
Destek Ekibi
Huawei Üyesi
Cihaz
Mate 20 Lite
Merhabalar muhtemelen telefonunuzda tamamen kaldırıp kurtulmak istediğiniz can sıkıcı uygulamalar var. Mesela her yeni Huawei telefona sistem uygulaması olarak Facebook, Microsoft Word, Powerpoint, Excel, LinkedIn, Onedrive, Chrome, Gmail, Haritalar gibi normal şekilde kaldırılamayan sistem uygulamaları yüklenerek geliyor (hatta kurulum aşamasında siz yüklüyorsunuz zorunlu olarak). Bunun dışında her ülkeye, operatöre özel uygulamalar da yükleniyor. Mesela çoğu telefonda kaldırılabilse de bazı telefonlarda kaldırılamayan “Galaxy Fırsatları” ve Bizz uygulamaları, Turkcell, Vodafone’dan alsanız onların birkaç uygulaması yükleniyor. Amerika’daki operatörlerden T-Mobile, Sprint, Verizon, Virgin sattıkları her telefona sistem uygulaması halinde kendi uygulamalarını yüklüyor.

HUAWEİ SİSTEM UYGULAMALARI KALDIRMA
Aşağıda anlattığım rehberde, bu sistem uygulamalarını root erişimi olmadan manuel olarak nasıl kaldıracağınız konusunda size yol gösterecektir. Yaptığımız işlem devre dışı bırakmak yerine tamamen kaldırmaktır. İki adet ihtiyacınız şeyler olan bir komut isteminde birkaç basit ADB komutu gireceğimiz bir bilgisayar ve USB kablonuz. Sonrasında işlemler birkaç dakika sürecek.
  1. Bilgisayarınızda yüklü değilse Universal USB Sürücüleri’ni yükleyin.
  2. Minimal ADB & Fastboot indirin. Portable olanı indirirseniz yüklemenize gerek olmaz.
  3. Minimal ADB ZIP’ini açın “cmd-here” dosyasını açın. CMD açılacak.
  4. Telefonunuzda Geliştirici Modunu Açın: Ayarlar → Telefon Hakkında → Yapı Numarasına 7 kere basın.
  5. Aktif olunca geri gidip Geliştirici seçeneklerine girin.
  6. USB Hata Ayıklama’yı bulup açın.
  7. Telefonunuzu bilgisayara USB kablosu ile “dosya aktarımı” modunda bağlayın.
  8. Telefonunuzda çıkan USB Hata Ayıklama uyarısına izin verin.
  9. CMD’de “adb shell” yazıp enterlayın. “telefonmodeli:/ $” şeklinde şeklinde çıkması lazım (Huawei mate20 $ gibi)
  10. Artık istediğimiz uygulamaları kaldırabiliriz. Kaldırmak için uygulamanın paket ismimi bilmemiz lazım. Bilgisayarda Google Play’de ilgili uygulamayı aratarak paket adını öğrenebilirsiniz. Veya telefonda da paket adı gösteren uygulamalar var. Örneğin Word için com.microsoft.office.word
  11. pm uninstall –k —user 0 <paket ismi>” şeklinde komutu girip enterladığınızda uygulama kalmış olacak. Örnek: Chrome’u kaldırmak istiyorsanız: “pm uninstall –k —user 0 com.android.chrome”
Kod:
pm uninstall -k --user 0 <paket ismi>

BİLGİ: EMUİ 10 Sürümünde TEST edilmiştir. Diğer sürümlerde işe yarayıp yaramadığı hususunda bir bilgim yoktur. Ayrıca windows 10 ve ya üzeri sistemlerde msdos firewall takılabilir.

Son düzenleme:

creed90

Paylaşımcı üye
Huawei Üyesi
Cihaz
Mate 20 Lite
Güzel bir yere değinmişsin ancak adımları eksizsiz yapmama rağmen youtube uygulamasını kaldıramadım.
Failure [INSTALL_FAILED_INVALID_APK: Missing existing base package] şeklinde hata veriyor.

Jackinlove

Usta Üye
Destek Ekibi
Huawei Üyesi
Cihaz
Mate 20 Lite
Güzel bir yere değinmişsin ancak adımları eksizsiz yapmama rağmen youtube uygulamasını kaldıramadım.
Failure [INSTALL_FAILED_INVALID_APK: Missing existing base package] şeklinde hata veriyor.
merhaba
Sadece YouTube uygulamasında mı sorun yaşıyorsunuz.?

Jackinlove

Usta Üye
Destek Ekibi
Huawei Üyesi
Cihaz
Mate 20 Lite
Telefondan silinmeyen uygulamaları bu yöntemle silip, sonrasın da tekrar yükleme yaptım.
Sonuç başarılı :)

creed90

Paylaşımcı üye
Huawei Üyesi
Cihaz
Mate 20 Lite
Telefondan silinmeyen uygulamaları bu yöntemle silip, sonrasın da tekrar yükleme yaptım.
Sonuç başarılı :)
Koddaki user kısmında iki tane - var sanırım belli olmuyor mesajda. Kopyala yapıştır da kabul etmiyormuş. Şimdi çözdüm. Teşekkürler. İyi geceler.

imitasyonpanda

Yeni Üye
Cihaz
P9 Lite
adb shell yazınca not found diyor. telefon modeli p9 lite 2017 oluğu için sanırım.

Son düzenleme:

murattari

Yeni Üye
Cihaz
Mate 20 Pro
çok teşekkürler valla :) microsoft swift klavyeyi kaldırmak istiyordum. Gboard yeterli oluyor.kaldıramıyordum.anlattığınız şekilde yaptım kaldırdı :)

creed90

Paylaşımcı üye
Huawei Üyesi
Cihaz
Mate 20 Lite
Merhaba, zip dosyasının içinde cmd-here adında bir dosya bulamadım. Daha önce indirdiğimde vardı ama şu an yok.

Edit: Güncel versiyon yükleyince açıldı.

Son düzenleme: