haber Kirin 990 5G tanıtıldı!

Huawei

Yeniden Huawei
Yönetici
Emui Expert
Kurucu
Cihaz
P20 Pro
Berlin’de düzenlenen IFA 2019 son hızıyla devam ediyor. Büyük bir teknoloji yarışının boy gösterdiği etkinlikte bu sabah da Huawei dikkatleri üstüne topladı. Dünya’nın ilk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 5G tanıtıldı!

İlk 5G amiral gemisi işlemcisi Kirin 990 5G tanıtıldı!
Huawei’nin yeni amiral gemisi işlemcisi dikkat çeken AI destekli özellikleri ve ilk 5G amiral gemisi işlemcisi olmasıyla dikkatleri üstüne topladı. İşlemci hem performansı hem de teknik özellikleri ile dikkat çekti.

Kirin 990 5G 10.3 milyar transistöre sahip 7nm’lik EUV teknolojisi ile güçlendirilmiş sekiz çekirdekli bir işlemci olarak karşımıza çıktı. Ekran kartlarının daha soğuk çalışmasını sağlayacak üretim teknolojisi EUV ile işlemci, ekran kartlarının harcadığı enerjiyi düşürürken performansını da artıracak.

Kirin 990 5G, sırasıyla 2.86GHz, 2.36GHz ve 1.95GHz saat hızında çoklu görev yürütmeyi optimize etmek için iki ultra büyük Cortex A76 çekirdek, iki büyük Cortex A76 çekirdek ve dört küçük Cortex A55 çekirdek içeren üç seviyeli bir güç verimliliği yapısına sahip.
Mobil oyunlarda daha iyi bir performans sunmayı amaçlayan işlemci 16 çekirdekli Mali G76 grafik işlemcisinin yanı sıra bant genişliğini yüzde 15‘e kadar azaltmak için de yerleşik akıllı önbellek barındırıyor.

Huawei yeni işlemcisinin performans özelliklerinin yanı sıra 5G ve AI özellikleri konusunda da iddiasını gösterdi. Kirin 990 5G, Balong 5000 5G modemi ile 2.3Gbps‘lik indirme hızına ve 1.25 Gbps yükleme hızına ulaşabilecek. Şirket CEO’su Richard Yu işlemcinin, Snapdragon X55 5G modemine göre çok daha hızlı olduğunu da belirtti.

Ayrıca Kirin 990 AI odaklı bir işlemci olduğu için yüz ve ses tanıma gibi görevlerde kullanılabilecek sinir işleme üniteleri de barındırıyor. Yapay Sinir İşleme Ünitesi (NPU), Kirin 980’den 4.7 kat daha yüksek bir performansa sahip ve 24 kat daha verimli olarak çalışacak.

Kirin 990 5G’nin fotoğrafçılık tarafına geldiğimizde, Huawei’nin akıllı telefonlarda bir ilk olduğunu belirttiği yeni DSLR seviyesi gürültü azaltma teknolojisine olanak sağlayan çift görüntülü sinyal işlemcisi (ISS) bulunuyor. Bu yeni bileşen, blok eşleştirme ve 3D filtreleme (BM3D) teknolojileri ile de düşük ışıklı ortamlarda daha parlak ve daha net görüntüler yakalama olanağı sağlayacak.

Kaynak:Shiftdelete
 

Ahmet2677

Huawei Fan
Destek Ekibi
Elit Üye
Usta Üye
Huawei Üyesi
Cihaz
P20 Lite
10 bin telden aşağı telde yoktur bizede yoktur
 
Üst