haber Mate 10 lite android pie

Parst

Katılımcı Üye
Huawei Üyesi
Cihaz
P30 Lite
Google geçtiğimiz ay Android 9 Pie’nin kararlı sürümünü dağıtıma sundu. Google’ın hemen ardından birçok üretici yeni Android sürümüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Bu üreticilerden biri de Huawei olurken, Çinli teknoloji devi ilk etapta dokuz telefon için Android 9 Pie beta sürecini başlattığını duyurdu. Bu modelleri hemen hatırlayalım; Mate 10, Mate 10 Pro, Mate 10 Porsche Design, Mate RS Porsche Design, P20, P20 Pro, Honor 10, Honor V10 ve Honor Play. Şimdi bunlara Huawei Mate 10 Lite da dahil olacak.
Resmi güncellemenin ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor. Güncellemenin birkaç ay içerisinde yayınlanması beklenmiyor, muhtemelen 2019’un ilk çeyreğinde yayınlanır. Bunun Mate 10 Lite için son büyük güncelleme olacağı tahmin ediliyor.


Android 9 Pie’ın getirdiği yenilikler.

Pie içerisinde ilk olarak iPhone X benzeri kontrol yapısı bizleri karşılıyor. Bu detay fiziksel home butonunu atan Apple’ın “kaydırma” temelli kontrol sürecini Android‘e getiriyor. Ayarlardan açılan bir özellik ile kişiler navigasyon barında beliren çizgi üzerinde kaydırma yaparak ana ekrana gelebiliyor. Bu sayede de sanal “home” butonuna olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor. Yeni olarak bir de “Adaptif Pil” yönetim süreci bizleri karşılıyor. Pil ömrünün artırmak için konulan bu özellik, sık kullanılmayan uygulamaların pil kullanımını sınırlıyor. Android P ile ayrıca artık telefon kullanımınız hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Aynı zamanda telefon kilidinin ne kadar açıldığı ve kaç bildirim geldiği de yer alan detaylar arasında. Burada kişilerin uygulamalarda geçirdiği zamanı limitleme şansı veren şirket, bu sayede akıllı telefon bağımlılığı için yerleşik bir çözümü karşımıza çıkartıyor. Yeni olarak kişilerin yaptıklarını öğrenerek tavsiyelerde bulunan işletim sistemi, “Shush” ayarıyla uyarıları hızlıca kapatabiliyor, “Wind Down” moduyla ise uyku zamanı geldiğini hatırlatıyor. Bunu ekranı karartarak yapan işletim sistemi, telefonun bırakılması için ilginç bir yol deniyor. Ayrıca rahatsız etmeyin modu istendiği zaman bildirimleri de gizliyor. Arama kısmında destekli uygulamalar için hızlı kısayollar gösteren Android P, aynı zamanda uygulama sayfasında da sık kullandıklarınıza göre ara öneriler sunuyor. Bunları yapay zeka ile öğrenen işletim sistemi, süreçte günün saatine kadar dikkat ediyor. Yeni işletim sistemi “çentik” desteğiyle geliyor ve çentik artık işletim sistemi tarafında yerleşik olarak destekleniyor. Gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranında karşımıza çıkıyor. Bildirim merkezi artık bünyesindeki görüşmeleri ya da fotoğrafları gösterebiliyor. Çoklu kamera desteğiyle iki ve üstü lense sahip akıllı telefonların sunduğu deneyimi yükselten sürüm, WiFi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi RTT konusunda da geliştirmeler getiriyor. Diğer yenilikler arasında HDR VP9 video ile HEIF fotoğraf da yer alan sürüm, özellikle güvenlik konusunda öne çıkıyor. Artık uygulamalar arka planda mikrofon, kamera ve sensörlere erişim sağlayamıyor.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst