Huawei P Smart Bluetooth Wifi Sinyal Çakışması

Ahmet2677

Huawei Fan
Destek Ekibi
Huawei Üyesi
Cihaz
P20 Lite
Sorun çözüldü.
Hicare üzerinden sorunu ilettim,arkadaş sağolsun çok yardımcı oldu.
İlk önce ayarlardan > sistem > sıfırlama > ağ ayarlarını sıfırla yaptım.
Ardından yine sistem > sıfırlama > tüm ayarları sıfırla işlemlerini yaptım. Şimdilik duzeldi. Bakalım zamanla eski haline dönecek mi.
Yalnız dikkat edin tüm ayarları sıfırla deyince, şifreler, yüz verileri, sistem gezintisi, tema ve ana ekran düzenleri de sıfırlanıyor. Bunu bilerek yapın.
GPS veri paylaşımı açınca bozulabilir dikkat et

fsociety

Huawei üyesi
Huawei Üyesi
Cihaz
P smart
Ben daha öncesinde 1 kez tüm ayarları sıfırla yaptım, cihazı kapatıp ses ve güçe basıp factory reset yaptım, ağ ayarlarını daha önce 2 defa sıfırladım. Geçen gün de HiSuite ile android 8 sürümüne geçtim ve oradan sonra gelen tüm sürümlerde test ettim ama çözemedim :D

fsociety

Huawei üyesi
Huawei Üyesi
Cihaz
P smart
Huawei HiCare canlı destekten sorunu nasıl çözebileceğimi sordum, onlar da aynısını söylüyor zaten. Modemde veya yazılımda sıkıntı yok, Wİ-Fİ ve Bluetooth aynı anteni kullandığından bu hız düşüşü normaldir diyor.

Aynı şekilde Wİ-Fİ ve Bluetooth anteni tek olmayıp sorunu yaşamayan cihazlarda ise yazılım sorunu oluyormuş. Bluetooth kulaklık konusunda ise, ben xiaomi kullanıyordum ve farklı marka bir kulaklık bağlayıp denedim, akıllı saat ve bileklik ile denedim fakat hepsinde aynı değil, kulaklıklarda herhangi bir ses çaldığı durumunda hız 1mbps hızına düşüyor, bileklik veya saat bağlı durumunda ise hız 8mbps hızlarında seyir ediyor ve bu cihazların uygulamalarını açıp iki cihaz arası veri transferi başladığı an aynı kulaklıkta olduğu gibi 1mbps hızına düşüyor.

batuc

Huawei üyesi
Cihaz
Mate 10
Maalesef sorun tekrar başladı benim telefonumda.
Hoparlöre bağlıyken spotifydan açtığım müzikler yüklenmemeye başladı. Sırayla çalması gereken liste wifidayken ilerlemiyor veya hiç yüklenmiyor,hücresele geçtiğim zaman ise düzeliyor. Hız testi yaptığımdaysa çok farklı sonuçlar alıyorum. Bazen 30, bazen 8 bazen de 1in altında.
Can sıkmaya başladı bu durum.

Ahmet2677

Huawei Fan
Destek Ekibi
Huawei Üyesi
Cihaz
P20 Lite
Maalesef sorun tekrar başladı benim telefonumda.
Hoparlöre bağlıyken spotifydan açtığım müzikler yüklenmemeye başladı. Sırayla çalması gereken liste wifidayken ilerlemiyor veya hiç yüklenmiyor,hücresele geçtiğim zaman ise düzeliyor. Hız testi yaptığımdaysa çok farklı sonuçlar alıyorum. Bazen 30, bazen 8 bazen de 1in altında.
Can sıkmaya başladı bu durum.
Demiştim bak güncelleme gerek yada başka bir bluetooth programı ile olur

batuc

Huawei üyesi
Cihaz
Mate 10
Hocam acaba sorun sadece Spotify kaynakli olabilir mi? 3 4 müzik rahatça dinliyorum, sonra ne oluyorsa müzikler yüklenmiyor. Ya da takılı kalıyor 2 3 sn çalıp. Spotify o haldeyken youtube'a geçiyorum ama açılıyor youtube.

Ahmet2677

Huawei Fan
Destek Ekibi
Huawei Üyesi
Cihaz
P20 Lite
Hocam acaba sorun sadece Spotify kaynakli olabilir mi? 3 4 müzik rahatça dinliyorum, sonra ne oluyorsa müzikler yüklenmiyor. Ya da takılı kalıyor 2 3 sn çalıp. Spotify o haldeyken youtube'a geçiyorum ama açılıyor youtube.
Spotify kendi yazılımını kullanıyor efekt için felan bundan kaynaklı olabilir.

batuc

Huawei üyesi
Cihaz
Mate 10
Yabanci forumlarda bu konuyu detayli arastirdim. Farkli markalarda da bu problemi yasayan oluyormus (cogunluk huawei) . Sıkıntının modem wifi aginin 2.4 ghz bandindayken Bluetooth da 2.4 ghz bandini kullaniyo olmasi gibi görünüyor. Modem ayarlarindan wifi ayarlarini 2.4 bandini kapatıp sadece 5 ghz bandına izin verilirse telefon wifi'i 5 ghz bandina baglanacak bu sayeden 2.4 ghz bandındaki bluetooth ile cakismicak. Bu uygulama sorunu cozecek gibi duruyor. Benim modemim 5 ghz desteklemedigi icin deneyemedim. @fsociety imkaniniz varsa deneyebilirsiniz.

Ahmet2677

Huawei Fan
Destek Ekibi
Huawei Üyesi
Cihaz
P20 Lite
Yabanci forumlarda bu konuyu detayli arastirdim. Farkli markalarda da bu problemi yasayan oluyormus (cogunluk huawei) . Sıkıntının modem wifi aginin 2.4 ghz bandindayken Bluetooth da 2.4 ghz bandini kullaniyo olmasi gibi görünüyor. Modem ayarlarindan wifi ayarlarini 2.4 bandini kapatıp sadece 5 ghz bandına izin verilirse telefon wifi'i 5 ghz bandina baglanacak bu sayeden 2.4 ghz bandındaki bluetooth ile cakismicak. Bu uygulama sorunu cozecek gibi duruyor. Benim modemim 5 ghz desteklemedigi icin deneyemedim. @fsociety imkaniniz varsa deneyebilirsiniz.
Alakasız bence 5g modeme bağlantıda özellikle 5g diye seçiyorsun sadece huawei de olması bilmiyorum yani deneyin bakalım

Jackinlove

Usta Üye
Destek Ekibi
Huawei Üyesi
Cihaz
Mate 20 Lite
Huawei P Smart cihazımda xiaomi airdots kulaklık ile youtube'da video falan izleyeyim dedim, videolar sürekli donuyordu ve modemde sıkıntı var diye düşünmüştüm. Şimdi bakınca, bluetooth aksesuarların hepsinde aynı sıkıntıyı yaratıyor.

Bluetooth bir cihaz bağlamadan önce hız testinde 20mbps gibi hız alıyorken bluetooth bağlı olduğunda bu hız 1mbps bile olmuyor neredeyse. Modemim 3312 b10b.

Bu arada tekrar denemeler yaptım, iphone 6 cihazımda veya gm8, j7 prime gibi cihazlarda böyle bir sorun yok. Modem ayarlarında tüm kanalları tek tek denedim ve bir değişiklik olmadı, ayarlarda 5ghz seçilmiyor desteklemediği için. Sizce bu durumu nasıl çözebilirim=

Video hali:
Bende aynı şeyi yaşamıştım sadece modem mhz değerini Manuel olarak 40 yapınca düzelmişti

fsociety

Huawei üyesi
Huawei Üyesi
Cihaz
P smart
Bende aynı şeyi yaşamıştım sadece modem mhz değerini Manuel olarak 40 yapınca düzelmişti

Hocam senin dediğin şey Bant genişliği, ben 20 ve 40Mhz değerlerini tek tek denedim, 9 farklı kanalın da hepsini denedim fakat sorun telefonda. Benim modemim 3312-B10B modeli ve bu modemde 2.4GHz dışında farklı bant seçilemiyor.

Bu arada bu bluetooth ve wifi yavaşlama olayı sadece benim telefonumda mı diyerek; J7 Prime, iPhone 6, SIII Mini, GM 8d, Samsung Galaxy s6, Samsung A20, iPhone 7, Xiaomi mi 6

gibi cihazlarda kendi modemime bağlanarak hız testleri yaptım, sonuç olarak Huawei P Smart(kullandığım cihaz) ve Mi 6 dışında diğer tüm cihazlarda sıkıntı yok, hepsinde 22 ile 25mbps arasında bir download hızı veriyor, upload her birinde sabit 2mbps.

Ben de internette biraz araştırma yaptım ve bu sorunun genelde huawei ve xiaomi cihazlarında görüldüğünü fark ettim, Xiaomi de nearby servisini kapatarak sorunu çözüyorlar fakat huawei cihazlar için çözüm bulamadım.

Sorun 2.4GHz modemde mi oluyor diye 5GHz modem aradım fakat yakınlarda ve arkadaşlarımda 5GHz modem olmadığından test edemedim. Ayrıca şunu düşünmeye başladım, yukarıda saydığım cihazlar Bluetooth ve Wİ-Fİ kullanırken 2.4GHz bandını kullanırken sıkıntı olmuyor da neden xiaomi ve huawei telefonlarda sorun oluyor?